شما وارد انجمن نشده‌اید، در اینصورت از تمامی امکانات سایت نمی‌توانید استفاده کنید. برای رفع این مشکل وارد شوید یا ثبت‌نام کنید.

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زراعت در افغانستان و کشورهای فقیر
mohamadreza f
مهمان

 
سپاس ها
سپاس شده بار در ارسال
۱۵-دي-۱۳۸۹, ۱۰:۱۱ عصر
0زراعت در افغانستان و کشورهای فقیر | ارسال: #1

زراعت و بخش های متنوع آن، منبع اصلی تولیدات و همچنین صادرات افغانستان است. از زمان های گذشته، افغانستان به حیث کشوری زراعتی در منطقه و جهان مطرح بوده و همواره بخش اعظم صادرات کشور را محصولات زراعتی و دامی تشکیل داده است. به همین لحاظ، زراعت در ساختار اقتصادی جامعه افغانی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد؛ به طوری که طبق آمارها، 70 تا 80 درصد مردم افغانستان در امر زراعت و یا فعالیت هایی که با زراعت مرتبط هستند، اشتغال دارند.
به طور کلی و از دید جهانی نیز رشد بخش زراعت به عنوان بستر و زمینه ای مناسب برای کسب اهداف توسعه و نایل آمدن به رشدی مطلوب در عرصه اقتصادی قلمداد شده و تشکیل دهنده یکی از ابزارها و وسایل مناسب در جهت فقرزدایی، رشد اقتصادی، ایجاد امنیت و مصونیت غذایی و حفظ منابع طبیعی، می باشد.
این بخش در کشورمان افغانستان، حکم سکتور مادر را داشته و کارشناسان امر همیشه بر این نظر بوده اند که تنها با انکشاف سکتور زراعت می توان به رشد و توسعه اقتصادی مطلوب رسید، اما بر خلاف انتظارها، این بخش نتوانست تا راه ترقی و پیش رفت را طی 6 سال گذشته و بعد از تشکیل حکومت انتقالی سپری نماید و کماکان، زراعت افغانی، همان زراعت سنتی و به دور از شیوه های مدرن و میکانیزه زراعتی باقی ماند.
با این که سال های گذشته، کمک های قابل ملاحظه و بسیار زیادی به بخش زراعت کشور صورت گرفت، ولی به دلایل مختلف، این کمک ها دارای مؤثریت چندانی نبود و میزان بهره برداری از این کمک ها نیز چندان به چشم نمی آید.
در همین حال، چندی قبل، رییس جمهور کشور از اختصاص 5/2 میلیارد دالر برای توسعه زراعت افغانستان خبر داد و قرار است تا هیأت افغانی، در این مورد و جلب کمک های بیش تر از جامعه جهانی، پیشنهادی را در کنفرانس پاریس برای افغانستان مطرح کند؛ ولی نکته حائز اهمیت در این بین این است که در گذشته نیز کمک های زیادی به این بخش صورت گرفته ولی نتایج چندانی از آن حاصل نشده است و اگر وضع به همین منوال پیش برود و تحولی در اداره و ارگان های عرصه زراعت کشور ایجاد نگردد، این مورد نیز به سرنوشت موارد گذشته دچار خواهد شد و به جز جیب برخی از مسئولین و سوءاستفاده کننده گان، برای مردم و زارعین کشور هیچ سودی نخواهد داشت.
چرا که مشکل اصلی در بودجه نیست، بلکه در جایی دیگر است. ما پلان ها و برنامه هایی را روی کاغذ می بینیم، اما این پلان ها هیچ وقت در عمل محقق نمی شوند؛ حال یا این پلان ها و برنامه های ایجاد شده توسط ارگان های مربوطه ضعیف و غیراصولی هستند و یا مسئولین و متولیان امر ناکارا و به دور از احساس مسئولیت تشریف دارند. در هر صورت، این امر نشان دهنده مدیریت بسیار ضعیف و ناکارآمد در این ارگان ها و ادارات است و باید به جناب رییس جمهور گفت که این کارها در موجودیت مدیریت فعلی، همه گی بی کاری بیش نیستند و نتیجه ای نخواهند داشت. باید چارچوبی مشخص برای توسعه زراعت در کشور ایجاد و با مدیریتی قوی در این چارچوب فعالیت کرد.
چنان که اشاره شد، در کشورهای کم درآمد و فقیر، بخش زراعت به دلیل گسترده گی و ارتباط قوی با سایر بخش های اقتصادی، به عنوان ماشین و محرک اولیه رشد اقتصادی عمل می کند. به طوری که در این کشورها، بیش تر نیروی کار در بخش زراعت مشغول به کار بوده و با 68 درصد اشتغال و 24 درصد تولید ناخالص داخلی، جایگاه ویژه ای را در عرصه اقتصادی به خود اختصاص داده است. در کشورمان افغانستان نیز وضع همین گونه است و تنها یک بخش سازمان یافته و منسجم زراعتی می تواند به بهبود امنیت و مصونیت غذایی، کاهش قیمت مواد غذایی (به خصوص در افغانستان که بخش اعظم درآمد افراد صرف تهیه غذا می شود)، افزایش میزان اشتغال و درآمد، ایجاد پیوند های اقتصادی در زنجیره تولید و راه اندازی صنایع ممد زراعتی و ایجاد تأثیرات مثبت در محیط زیست کمک شایانی کند. بخشی که متضمن سیاست های مناسب و اصولی باشد و در عرصه های اقتصادی و تجارت تمام موارد را سنجیده باشد.
در چنین حالتی است که می توان از طریق رشد زراعت به انکشاف اقتصادی و در نتیجه کاهش فقر دست یافت.
یکی از مواردی که در فوق بدان اشاره شد و برای کشورهای فقیر به خصوص افغانستان در صدر برنامه های زراعتی و اقتصادی باید قرار داشته باشد، مسئله مصونیت و ایمنی غذایی است.
یکی از مواردی که در ماسترپلان زراعتی کشور گنجانیده شده و اهمیت پررنگی برای آن قائل هستند، مصونیت غذایی است که باید در چارچوب برنامه ها و پلان های انکشافی زراعت، محقق می شد، ولی در این مورد نیز به شدت ناکام بودیم که مهم ترین نتیجه آن، افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی در سطح کشور است.
این امر در سطح جهانی، بسیار مهم پنداشته می شود؛ چنان که گزارش های انتشار یافته از سوی مؤسسه بین المللی پژوهش در سیاست غذایی، حاکی از آن است که لزوم بازبینی مجدد در سرمایه گذاری ها و تشبث دولتی و خصوصی و تدوین پلان های بزرگ کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت، به شدت احساس می شود تا بتوان قیمت مواد غذایی را تا سال 2020 کاهش داد و به اهداف هزاره سوم در راستای فقرزدایی و محو سوءتغذیه نایل آمد.
البته باید عنوان کرد که دست یابی به اهداف مطلوب زراعتی تنها در سایه استفاده بهینه از منابع طبیعی تحت یک برنامه مشخص و دقیق امکان پذیر است و در راستای استفاده از منابع طبیعی، حضور سازمان دهی قوی، گریزناپذیر می باشد.
بخش زراعت، بزرگ ترین مصرف کننده منابع طبیعی به خصوص منابع آبی است و در عین حال، بیش ترین نقش را در حفظ آن بر عهده دارد.
در این مورد نیز باید گفت که افغانستان دارای منابع طبیعی سرشار و متنوعی است که می توان با استفاده مفید از آن، به خصوص منابع آبی، به موفقیت در انکشاف و رشد زراعت دست یافت، اما متأسفانه باید گفت که اکثر این منابع بدون استفاده باقی مانده و یا مانند منابع آبی از کشور خارج شده و مورد استفاده دیگر کشورها قرار می گیرد؛ در حالی که با ایجاد برنامه ها و بهره برداری از آن ها می توان به مفاد قابل ملاحظه ای چه در بخش زراعت و چه در بخش های دیگر مانند انرژی، دست پیدا نمود.
در اخیر باید متذکر شد که سکتور زراعت در افغانستان دارای پتانسیل بسیار بالایی بوده و توانایی ارائه بازدهی خوبی را دارد، اما باید این توانایی بالقوه را به صورت بالفعل درآورد و از آن در جهت رشد اقتصادی مستفید شد؛ البته با راه کارها و شیوه های مدیریتی اصلاح شده و مسئولیت پذیری عمیق.

نقل قول این ارسال در یک پاسخ
آفلاین
shytan
توقيف‌شده
توقيف‌شده

ارسال ها: 15
تاریخ عضویت: دي ۱۳۸۹
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 0 ارسال
۱۵-دي-۱۳۸۹, ۱۰:۱۵ عصر
0RE: زراعت در افغانستان و کشورهای فقیر | ارسال: #2
وای خیلی جالب بود
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  باحالترین استاد رشته زراعت pouya20 47 11,395 ۲-ارديبهشت-۱۳۹۲ ۰۳:۰۷ عصر
آخرین ارسال: vavaila
Bug اطلاعیه)  انجمن علمی زراعت و اصلاح نباتات برگزار میکند: vorojak 50 12,087 ۱۹-ارديبهشت-۱۳۹۱ ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: hadis66
  تعریف زراعت mohamadreza f 2 5,146 ۲۰-دي-۱۳۹۰ ۰۱:۱۵ عصر
آخرین ارسال: vavaila
  زراعت گیاهان دارویی و ادویه جات vorojak 7 3,940 ۲۰-دي-۱۳۹۰ ۰۱:۱۴ عصر
آخرین ارسال: vavaila
  اطلاعیه ها و اخبار انجمن علمی زراعت و اصلاح نباتات vorojak 2 1,428 ۲۸-آذر-۱۳۹۰ ۰۹:۲۲ صبح
آخرین ارسال: vavaila
  فعالیت بچه های زراعت ورودی ... POUYA2020 0 1,141 ۳-آبان-۱۳۹۰ ۱۱:۲۰ عصر
آخرین ارسال: POUYA2020
  300 مقاله برای رشته زراعت POUYA2020 0 2,708 ۲۷-مهر-۱۳۹۰ ۰۹:۲۵ عصر
آخرین ارسال: POUYA2020
  یک اتفاق نادر در گروه زراعت POUYA2020 0 1,144 ۲۶-مهر-۱۳۹۰ ۰۲:۴۷ عصر
آخرین ارسال: POUYA2020
  کشت زعفران در افغانستان تهدید یا فرصت!؟ POUYA2020 0 1,131 ۱۹-مهر-۱۳۹۰ ۰۷:۱۵ عصر
آخرین ارسال: POUYA2020
  ژاپن و علم جدید زراعت afsane 0 2,732 ۲۴-دي-۱۳۸۹ ۰۱:۵۲ صبح
آخرین ارسال: afsane

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان