شما وارد انجمن نشده‌اید، در اینصورت از تمامی امکانات سایت نمی‌توانید استفاده کنید. برای رفع این مشکل وارد شوید یا ثبت‌نام کنید.

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات : 4.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش بیمه در زندگی اقتصادی و اجتماعی
غایب
economics
m.yaghoobi
******
ثبت‌نام‌شده

ارسال ها: 3,615
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۸۹
اعتبار: 11
سپاس ها -5
سپاس شده 4 بار در -4 ارسال
۱۷-آذر-۱۳۸۹, ۰۷:۲۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-آذر-۱۳۸۹ ۰۷:۲۷ عصر، توسط economics.)
0نقش بیمه در زندگی اقتصادی و اجتماعی | ارسال: #1

نقش بیمه درزندگی اقتصادی واجتماعي


چاپ ارسال به دوست

آدمی در طول تاریخ با تکیه بر اندیشه و خرد خدادادی پیوسته در صدد ارتقای سطح رفاه و آسایش خود بوده برای این منظور تجربه های گوناگونی را پشت سر گذاشته است .

با پیدایش صنعت و توسعه شهرنشینی رفاه و آسایش خاطر انسانها همواره با چالش های مختلفی مواجه بوده که برای غلبه بر آنها و ایجاد و تامین آرامش روحی ، روانی تدبیری جدید به کار گرفته که از جمله آن راه اندازی و توسعه صنعت بیمه است که از صده هفدهم با انقلاب صنعتی به ضرورت توسعه سرمایه گذاری به موازات ان دست یابی به رشدو توسعه اقتصادی و نقش بیمه را در حفظ سرمایه ها ( اعم از سرمایه انسانی و مادی ) پررنگتر نموده اندو به تدریج بردامنه و پیچیدگی های آن افزوده است.

بنابرین بیمه با اقتصاد معنی پیدا می کند اساساً یک مقوله اقتصادی است و با ایجاد اطمینان مجموعه عوامل اقتصادی نقش کلیدی در توسعه اقتصادی کشورهاایفا می نماید.امروزه در کشورهای پیشرفته صنعتی برعکس کشورهای در حال توسعه بیمه به عنوان یک کالای لوکس تلقی نمیشود بلکه در کنار عوامل تولید در جهت حفظ سرمایه ها حرکت میکند.مطالعات اقتصادسنجی نشان می دهد که توسعه بیمه در پیوند با توسعه فعالیتهائی است .به عبارتی دیگر لازمه پیشرفت بیمه ، توسعه و پیشرفت اقتصادی است و در همین راستا گسترش فرهنگ بیمه مد نظر است در اثبات ضرورت حق بیمه در زندگی ماشینی امروزی همین بس که « الزاماً ما باید هزینه های اندک را با برنامه در زندگی امروزه بگنجانیم تا حادثه اجتماعی یک هزینه وسیع بی برنامه را برما تحمیل نکند.» بیمه برای کسانی است که به آینده فکر می کنند نه برای کسانی که فقط امروز را می بینند. تصمیمات عاملان اقتصادی از خانواده گرفته تا بنگاه و دولت باید مبتنی بر آینده نگری باشد و بیمه چیزی است که برای توسعه مطلوب و پایدار به آن نیاز داریم.

یک واقعیت انکارناپذیر اینکه :« ما درجهانی زندگی می کنیم که پیرامونمان را عدم قطعیت احاطه کرده است ». علیرغم پیشرفت های علمی فزاینده هر روز بر دامنه عدم قطعیت افزوده می شود تا جائی که انسان قرن بیست و یکی را مضطرب تر و نگران تر میسازد.اضطراب و نگرانی که در قالب بیماری های افسردگی « به عنوان محصول ماشینی قرن 21و 22 بروز می کند.بستر فعالیت های روزمره انسان با عدم اطمینان و یقین آمیخته است و همین موضوع بسیار مهم به پیدایش مفهوم ریسک ( خطر ) منجر شده که هسته اصلی و ماهیت وجودی صنعت بیمه و نظام را توجیه می کند.

در طول سالهای گذشته شاهد بوده ایم که چگونه حوادث وحشتناک طبیعی و غیر طبیعی منابع انسانی و مادی را به بار آورده است ، حادثه انفجار در کارخانه تولید گازهای شیمیایی در بوپال هند ، انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل ، سیل های ویرانگر و سونامی خاور دور ، زمین لرزه های بزرگ طبس ، رودبار و واقعه سیل سال 1378 منطقه نکا و بسیاری دیگر برای مواجهه با این خطرات چه باید کرد؟ آیا به این دلیل که فعالیت های تولیدی ، صدمه و آسیب های جانی به افراد را به همراه دارد باید متوقف شود ؟ آیا وجود تصادفات جاده ای و آسیب های مالی و جانی آن میتئواندبهانه ای برای عدم استفاده از وسایل نقلیه اینگونه خطرات محتمل الوقوع ونظایر آن و روند حرکتی فعالیت های اقتصادی و زندگی اجتماعی را کند مختل می نماید .و  توسل به مکانیزم بیمه می تواند از میزان عدم قطعیت موجود کاسته و با جبران سرمایه های مالی و جایگزینی و بهسازی سرمایه های انسانی ، زندگی و فعالیت در تمام سطوح سرپا نگه دارد.

صنعت بیمه یکی از عمده ترین نهادهای اقتصادی و قویترین و قابل انکارترین پشتیبانی کننده و تامینی برای دیگر موسسات اقتصادی ، اجتماعی و خانوارهاست .اگر سرمایه گذار برای حفظ سرمایه و تداوم فعالیت های اقتصادی خویش از پوشش های بیمه ای بر حسب ضرورت برخوردار نباشد چه بسا که از بن بست انتحار سردر آورد و در معرض ورشکستگی و اضمحلال قرار گیرد.

در سطح خورد ، زندگی شخصی وخانوادگی هیچ کس توانائی آن را ندارد که پیش بینی کند تا چه زمانی امکان کار و فعالیت دارد و یا عمرش کی و چگونه به پایان می رسد، ازین رو انسان همیشه نگران آینده خود ، فرزندان و بستگان خویش است .احتیاط و دور اندیشی حکم می کند که به موضوع تامین و پوشش های حمایتی بیمه بیندیشند در این میان شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان قدیمی ترین شرکت بیمه داخلی که در آینده نیز به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی باقی خواهد ماند با دارا بودن بیش از 300 شعبه و بالغ بر4500 نمایندگی در سراسر کشور از توانائی ها و قابلیتهای بالقوه و بالفعلی برخوردار است بویزه اینکه از نظر سابقه تاریخی مفهوم بیمه در افکار و اذهان عمومی با بیمه ایران جا افتاده و با این نام شناخته می شود. مضاماًًًًً اینکه سایر بیمه ها از درون بیمه ایران منصه ظهور یافته اند.امروزه دارا بودن نیروی انسانی متخصص همراه با گستردگی شعب و شبکه فروش این شرکت را در جایگاه ممتازی در ردیف شرکت های برتر از نظر فروش قرار داده است.در نگاه استانی به مقوله توسعه یافتگی صنعت بیمه ، نیاز به تجزیه و

تحلیل ویژه دارد.همانگونه که در پیش گفته شد بیمه به موازات اقتصاد پیشرفت کرده و معنی پیدا میکند و هر چه فعالیت های صنعتی و اقتصادی پویاتر باشد صنعت بیمه نیز پویا و فعال خواهد بود. از قدیم الایام تاکنون به واسطه شرایط آب و هوا و حاصلخیزی خاک به استان مازندران به عنوان قطب صرفاً کشاورزی نگریسته شده و توسعه صنایع غذائی جدی تلقی نشده است. این موضوع زمانی مزید به علت می شود که کشاورزی مکانیزه نداده باشد. به این جهت صنعت بیمه ننتوانسته است جایگاه و رسالت اصلی خود را بیابد و تنها در دهه اخیر به تدریج با بارقعه ها ی امیدی از تفکر و توسعه صنعت و ایجاد صنایع تبدیلی نضج یافته و هنوز مراحل اولیه خود را طی می نماید هر چند که برخی ملاحظات زیست محیطی روند این مهم را در مقاطعی کند و یا متوقف می سازد لکن با پیگیری و عزم جدی مسئولان استانی و رسیدن به باور عمیق توسعه صنعت در استان ، میرود تا با برداشتن تدریجی موانع ، مقدمات توسعه یافت گی استان فراهم شده و صنعت بیمه بویژه بیمه ایران بتواندنقش حمایتی خود را به عنوان صنعت رشد در کنار کارخانه ها ، صنایع و بنگاههای تولیدی به خوبی و به طور شایسته ایفا نماید چرا که بدون توسعه صنعتی و تنها به اعتبار قطب کشاورزی آن هم کشاورزی سنتی دستیابی به توسعه همه جانبه بیمه ای نمی تواند منظور باشد بلکه تنها به فعالیتها ی تک بعدی بیمه های زندگی (عمر، حادثه و درمان )و بیمه های اجباری (اتومبیل )خلاصه شده و محدود می شود 

economicsاخرین سنگر سکوته !!!!!!!!!!!!!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نظر شما درباره تحول اقتصادی دردولت جدید.. economic89/5 12 3,919 ۱۵-اسفند-۱۳۹۲ ۰۲:۱۶ عصر
آخرین ارسال: new season
  آموزش)  دانستنی های اقتصادی mohamadmahdi 0 3,784 ۲۷-خرداد-۱۳۹۰ ۰۶:۴۶ عصر
آخرین ارسال: mohamadmahdi
  چند سایت اقتصادی و وابسته به اقتصاد economics 0 1,945 ۳-دي-۱۳۸۹ ۰۷:۲۱ عصر
آخرین ارسال: economics
  ایات اقتصادی fatima 2 2,186 ۱۶-آذر-۱۳۸۹ ۰۴:۱۷ عصر
آخرین ارسال: OOOOLO

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان